Как се почистват плочки правилно

Плочките са много актуален и популярен облицовъчен материал, най-често използван за пода и стените в кухнята и банята. В подобни помещения нивото на влагата обикновено е по-голямо, а този материал е изключително устойчив. Той обаче периодично е нужно да се почиства, за да продължи да изглежда красив и да ни радва. По-долу ще дадем някои насоки в това направление.

Кои препарати са неподходящи?

Съществуват множество различни почистващи препарати, които миришат свежо и приятно, но всъщност те оказват негативно влияние върху здравето ни и предизвикват различни алергични реакции. Множество клинични изследвания показват, че много голяма част от продаваните по магазините вещества всъщност са изключително вредни за човешкото здраве.

Не се препоръчва употребата на медикаменти, съдържащи хлор, белина и амоняк. Подобни вещества обикновено се срещат в продуктите за отстраняване на мухъл и плесен. Ако все пак сте решили да ги използвате, старайте се докато ги употребявате да не вдишвате от изпаренията и добре да проветрявате помещението.

Какви нежелателни последици може да има?

Вдишването на споменатите по горе вещества може да предизвика дихателни проблеми или имунни и сърдечно съдови смущения. И това са само малка част от вредните въздействия. Ами ако Ви кажем, че ежедневното вдишване на подобни “ухания” предизвиква рак, ендокринни, родилни и хормонални дисбаланси? Да не споменаваме астмата, кожните проблеми и др.

Разбира се, рекламите по телевизията изглеждат много привлекателни и те Ви втълпяват, че за секунди с еди кой си почистващ препарат, банята Ви ще блесне и ще е като нова. С цената обаче на какво? На нашето здраве! Ами ако Ви споменем, че има и други алтернативи за почистване и поддръжка? Нека ги разгледаме.

Съвети за правилно почистване и поддържане

Обикновено, когато дълго време не са чистени, по повърхността на плочките се образуват различни отлагания. Например наслоявания от варовик с бял отенък по красивата декорация на гранитогреса или теракота.  Те могат да се отстранят чрез:

  • третиране с кислородна вода. Напръскайте със специален пулверизатор и оставате да подейства за около 30 минути. Минете с четка фугите и после изплакнете;

  • мивката, тоалетната чиния и останалото керамично оборудване ще добият първоначалния си блясък след наръсването със сода или оцет. След няколко минути е нужно просто да обработите с четка и да измиете с топла вода;

  • ако Ви предстои почистване след ремонт, на първо място отстранете грубия боклук, минете с метла и после фино с прахосмукачка. Така ще премахнете и най-фините частици;

  • от фугите както знаете по-трудно се премахва плесента, защото са вдлъбнати навътре, но и тук има лек. Вземете стара четка за зъби, натопете я в гореща вода и в сода за хляб. Прокарайте по фугите чрез търкане напред назад и те ще лъснат. За да създадете защита, прокарайте по ръба свещ, образувайки прозрачен защитен филм.

При по-агресивни петна прибегнете и до употребата на лимонена киселина и оцет. Поръсвате, изчаквате няколко минути, изтърквате с гъба и изплаквате. Чисто, просто и лесно, а ефектът - “Уау”!

Споделете чрез: